modelklub Bolešiny

LETU ZDAR !!!

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

 

LADISLAV

 

DAVIDOVIČ

 

"Ministr financí"

 

 

ladislav davidovi

ZAKLÁDAJÍCI ČLEN

POKLADNÍK KLUBU

A MISTR ČESKÉHO MODELÁŘSTVÍ 

 

Modelařit začal v roce 1946 jako samouk. Ke stavbě prvních modelů PEPÍK a SEVERÁK využil tehdy běžně dostupný materiál jako jsou překližka,smrkové nosníky,dýha,patahový papír.... Těžko dostupnou balsu získával,jako každý modelář v té době, z vyřazených válečných strojů HAVILLAND  MOSQUITO.                               Své první velké soutěže se zúčastnil v roce 1949 a to postupového kola konaného v Klatovech,kde vybojoval postup na mistrovství republiky konaného v roce 1950 v Partizánském - Baťovany. Obě tato kola absolvoval s modelem větroně MORAVAN. Další větroňářské celostátní soutěže se zúčastnil v roce1952 ve Zruči nad Sázavou a ještě téhož roku úspěšně absolvoval Letecko modelářskou školu v Liberci. V roce 1954 se zúčastnil celostátní soutěže upoutaných maket s modelem AIR COBRA. Následovala několika roční přestávka zapříčiněná studiem večerní průmyslové školy a vojenskou základní službou.                                                                                                       Když se v roce 1960  vrátil zpět k modelařině zůstal věrný kategorii F4A upoutané makety + akrobati.  TIPSY NIPPER,CHAY 19,FOKKER E3,SPAD 13,SE 5 A  -2 kusy,takový je stručný výčet z jeho sbírky upoutaných strojů osazených motory 8,2 a 10 ccm vlastní výroby.  V roce 1974 si pořídil svou první RC soupravu ke které si podle vlastních plánů postavil nespočetné množství maket a jiných létajících strojů. Stavbě modelů se naplno věnoval až do roku 1989.                                                                Že to je mistr svého oboru dokazují tři tituly MISTRA REPUBLIKY a v roce1972 získaný titul  MISTR SPORTU

Další část jeho modelářského života vyplnil výrobou modelářských motorů. Jejich výrobu si vyzkoušel již v sedmnácti letech,kdy vyrobil svůj první motor-nikdy však prý nefungoval. Dnes je tomu úplně jinak. V malé dílně pod jeho rukama vznikali a  vznikají motory od odlitků karterů až po nejjemnější soustružené či frézované součástky,které jsou,na rozdíl od toho prvního,spolehlivé a plně funkční. Okrajově se zabývá i opravami sériově vyráběných motorů. Může se pochlubit sbírkou funkčních replik historických motorů vlastní výroby a nespočetné množství jím vyrobených agregátů pohání modely po celém světě. Nejsilnější motor,který opustil jeho dílnu měl obsah 28 ccm a naopak motor nejmenší byl 0,032 ccm. (vrtání 3,5 mm a zdvih 3,5 mm)

 V současné době  pracuje jako pokladník a vedoucí kroužku modelářů,kde předává své zkušenosti a znalosti dalším generacím. Létá RC modely,jak sám říká,jen tak pro zábavu a potěšení. Jeho sbírka modelů obsahuje,mimo mnoha jiného,upoutané makety SE-5A o rozpětí 1200 mm s motorem 8 ccm vlastní výroby,nebo FOKERA E-3 s rozpětím 1500 mm a motorem 10 ccm opět vlastní výroby. Z RCéček pak například model letadla DALOTEL s rozpětím 2200 mm a motorem ZENOAH 38 ccm. A protože je to modelář každým coulem,nenajdete u něj jediný koupený eroplán.

 

dav 1                                              dav 2

dav 3

dav 4                                              dav 5


 

Vzkazy

Návštěvnost

 

Anketa