modelklub Bolešiny

LETU ZDAR !!!

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

 

 

BOHUMIL MISTERKA

 

 

"BOMI Propeller"


 

bohou misterka

ZAKLÁDAJÍCÍ ČLEN

KRONIKÁŘ

 

                  "Pamatuji si,že na jaře roku 1945 jsem byl jako malý kluk se svou maminkou na louce za domem. Najednou se v dálce,ve velmi malé výšce objevila dvě letadla mířící přímo k nám,Mustang P-51D,a za doprovodu burácejících motorů proletěla nad našimi hlavami. Byl to takový kravál,že jsem se rozplakal a utíkal se schovat k mamince."  Končí své krátké vyprávění.                                                                          

 Že by právě tehdy zahořela láska k létajícím strojům?

            Svůj první model,kluzák POŠTOLKA, postavil jako modelář samouk v roce 1950. Model byl sestavený z tehdy dostupného materiálu jako byla překližka,smrkové nosníky,ale také bedýnky od kokosu,ovoce a podobně. Poštolka se pyšnila  rozpětím zhruba 1 metr . Následovaly další volné modely jako například větroň SLUKA o rozpětí 1600 mm. Létala prý tak dobře,že se sama rozhodla k tahu do teplých krajin a už ji nikdy nikdo nenašel. Od té doby pod jeho rukama vzniklo mnoho a mnoho modelů.                                                                                                                                                     V jednu dobu,když sbírka následkem nezdarů povážlivě prořídla,rozhodl se pro stavbu modelů lodí a letadla šla k ledu. Postupem času však zjistil,že voda není tím pravým živlem a vrátil se zpět ke stavbě letadel,ale ani tehdy vodu úplně neopustil a svou sbírku doplnil o několik hydroplánů.

Modely staví jak podle předtištěných,tak i podle vlastnoručně vytvořených plánů a nebo také podle trojpohledů ,ke kterým si rozkresluje jen detaily.

 

Prvním RC modelem byl větroň „CRD“ (co ruka dala) a prvním motorovým modelem byl dvouplošník MAX s motorem ENYA 3,2 ccm to vše ovládané 4 kanálovou vysílačkou vlastní výroby.

 

Vrtule BOMI Propeller,které se točí na mnoha motorech nejen v Česku,ale i na Slovensku,Německu,Rakousku,Polsku a dokonce i v Austrálii vznikají právě pod rukama tohoto člověka. Výrobu zahájil v osmdesátých letech na strojích vlastní konstrukce. V roce 1995 když ukončila činnost firma FORTE převzal i její výrobu. Mezi jeho známější odběratele patří firmy GRAUPNER,nebo CONRAD.

 

Také on patří mezi zakládající členy našeho klubu,kde mimo funkce kronikáře pracuje jako člen kontrolní komise,fotograf a také dopisovatel  modelářských časopisů.

 

Sám se pak označuje za modeláře stavitele a jen občasného pilota. Staví letadla,která mají skutečnou předlohu,nejraději pak stroje dvouplošné. Žádná z jeho maket a polomaket nepostrádá vrtuli,protože jeho stavby inspirují stroje vyrobené ve třicátých letech minulého století.

 

V jeho současné sbírce najdete mimo jiné: AERO-42 s rozpětím 1800 mm a motorem 15 ccm,dále pak OKAMURA  se stejným rozpětím a motorem 10 ccm a nebo SAROCLOUD A-10,kde pohon obstarávají dva motory o obsahu 2x6,5 ccm. Celkem jeho sbírka čítá asi 10 strojů vlastní konstrukce a v dohledné době ji rozšíří právě dokončovaný obří KUKURUZNIK PO-2.

mis           mis 2  

mis 3

mis 4          mis 1