modelklub Bolešiny

LETU ZDAR !!!

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

 

 

VÁCLAV KASÍK

 

 

"Maketář"

 

 

 

vaek kask

 

 

člen klubu od roku 2010

 

 

"Měl jsem doma po děděčkovi celou výbavu pilota včetně kombinézy a padáku. Dnes mi z toho všeho zbyla jen ta letecká kukla co mám na fotografii."

A právě s dědečkem, velitelem letky vrtulníků na letišti v Plzni na Borech podplukovníkem Jaroslavem Kosinou se jako malý kluk velmi často dostával mezi opravdové létající stroje. 

 

Jeho modelářská kariéra začala o několik let později a to roku 1978, kdy začal navštěvovat modelářský kroužek v Klatovech a pod vedením pana Lenera začal stavět své první větroně kategorií A1 a A3. Žádnému z nich se prý nechtělo do vzduchu a jejich životnost se omezovala na několik sekund. První, který se ukázal jako letuschopný, odstartovaný "gumycukem" si po odpoutání nabral kurz Klatovy-Luby a už ho více nikdo nespatřil.                        

Na svou první vlastní stavebnici si spolu s bratrem vydělal sběrem starého papíru a  přišla ho na celých 42 korun Československých. Když načerpal potřebné stavitelské zkušenosti, pustil se do stavby upoutaného modelu BAŽANT. K pohonu tohoto stroje si zakoupil detonační motor MK za 149 Kč. Ten se mu však po marných pokusech nepodařilo nastartovat. O pomoc tehdy požádal  vedoucího kroužku pana Lenera. Ten nastartoval motor bez větších problémů a přidal několik dobrých rad, jak při nahazování postupovat. Doma si pak počínal přesně podle slovního návodu a výsledek? Dva přeražené prsty na pravé ruce. Od té doby ke startování motorů přistupuje vždy s respektem, v rukavici čí startovacím kolíkem.

První RC model začal provozovat v roce 1987. Byl to motorový větroň TRACY ze stavebnice od firmy SVOR poháněný motorem řady 600. Trvalo prý zhruba půl roku, než se éro naučilo poslouchat. O rok později si pak splnil jeden z klukovských snů. Postavil prvního "motoráka" PLUTO poháněného žhavící tři a půlkou.

V roce 2000 postavil první plnohodnotnou maketu letadla AVIA B.H. 11 o rozpětí 2200 mm poháněnou čtyřtaktním motorem ASP 120. Od té doby každé jaro přichází s novou maketou, nebo alespoň polomaketou na spalovací, či elektrický pohon. Nutno dodat, že letadla nejen perfektně staví, ale dokáže je i bravurně pilotovat. Důkazem jsou dvě první a jedno druhé místo v soutěži Bolešinských polomaket. Soutěží se zúčastnil s maketou letadla HANNOVER CL-3.

AVIA  B.H. 11, SOPHIT STRUTTER, HANOWER CL-3, SORELL SNS-7, FAIREY FULLMAR  jsou makety s rozpětím vždy kolem dvou metrů a poháněné spalovacím motorem. Z řady elektromaket uvádí například AVII 422, AVII 200, zemědělského DROMADERA či prvoválečného PFALZE.

Letadla stavěné z koupených rozsypů, nebo ARF stavebnic by jste dnes u něj hledali zcela zbytečně. A ani stroje komerčních tvarů u něj nenajdete. Celkem jeho sbírka obsahuje 28 plně funkčích letadel vlastní výroby.

Pohled do jeho dílny napoví, že další, do posledního detailu propracovaná, maketa která opustí jeho pracovní stůl bude ZLÍN 381 "Basička" o rozpětí 2800 mm osazená benzínovým motorem o obsahu 60 ccm.

 

vasek s basou                         vasek sat

 

 ukonen przdnin 2011 073

 

ukonen przdnin 2011 021                            tpnsk poltn 2011 043