modelklub Bolešiny

LETU ZDAR !!!

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Josef Bašta

Email Tisk PDF

 

 

JOSEF

 

BAŠTA

josef bata

 

KAŠPERÁK

 

"Motoru není nikdy dost"

 

Když začal Pepa modelařit bylo mu necelých 12 let. Jako každý správný stavitel samouk věnoval první hodiny práce a snažení stavbě balsových házedel. Když usoudil, že jeho um dosáhl požadované kvality, pustil se do stavby prvního "opravdového" modelu letadla. Po dlouhém a usilovném snažení světlo světa spatřil větroň kategorie A3  neurčitelného typu, který opravdu létal! Povzbuzen prvotním úspěchem vstoupil do kategorie motorových strojů a pod rukama mu vznikl Brigadýr zhruba metrového rozpětí poháněný motorem na CO2.  Následoval Mesenger, Seagul II, ............. . Své začátečnické období ukončil po nástupu na základní vojenskou službu stavbou větroně SAPER 13 s rozpětím větším, než 2 metry.

Jak to již u modelářů chodí, následovala dlouhááááá pauza, ukončená v roce 1989 stavbou letadla PLUTO poháněné motorem o obsahu 2,0 ccm, (pro případ nezdaru postavil raději hned dvě) řízené vysílačem MODELA.

V roce 1990 pomáhal organizovat a vést kroužek mladých modelářů v Kašperských Horách a současně se ze stavění cvičných modelů posunul do stavby polomaket  stíhacích letadel z  2. světové války, které pohání žhavící motory, ale i elektrika. Stroje vyrobené v letech 1939-1945 ho fascinují dodnes. 

Protože je to zkušený, léty prověřený modelář začíná myslet i na stará kolena. Plně si uvědomuje, že přijde čas, kdy se po nebi letící model stíhačky  promění v rozmazanou šmouhu a proto neponechává nic náhodě. Začal tedy koketovat s letadly daleko pomalejšími a snáze zvladatenými. V zimě 2011/12 vlastnoručně postavil svého prvního historika.

 

Jeho sbírka modelů v současné době čítá 20 modelů. Pro příklad uvádí model 

 FW-190, CHIPMUNK DH-01, THUNDERBOLD P-47, OPTIMA XL, WING........... Celkový počet modelů, který mu prošel rukama si Pepa upřesnit netroufá, bylo jich hodně.

18       chr p1030235

chr p1030281

chr p1030282       tpnsk poltn 2011 006

Aktualizováno Úterý, 20 Červen 2023 16:23